Czym tak naprawdę jest zużyty sprzęt i jak się go pozbywać?

Okazuje się, że niewielu z nas wie, czym są elektrośmieci i w jaki sposób należy się ich pozbywać. Pod pojęciem elektrośmieci kryje się zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, czyli stare, zepsute, nieużywane pralki, lodówki, lokówki, telewizory, komputery, telefony komórkowe, baterie oraz świetlówki i sprzęt oświetleniowy. W sumie zużyty sprzęt obejmuje 10 kategorii.

Elektrośmieci zostały sklasyfikowane jako odpady niebezpieczne, szkodliwe dla zdrowia ze względu na zawartość groźnych dla zdrowia ludzi i zwierząt substancji: związków bromu, kadmu, chromu, rtęci, ołowi, freonu, związków PCB, azbestu i niklu. Pierwiastki te zatruwają glebę i wodę.

Poza tym zużyty sprzęt długo się rozkłada, co sprawia, że góry śmieci rosną i szpecą okolicę, obniżając komfort życia. Problem jest poważny, gdyż zaczyna brakować lokalizacji pod rozwój istniejących lub nowe składowiska.

Na mocy ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (DzU. 2005, nr 180, poz. 1495) w Polsce od 21 października 2005 roku istnieje zakaz wyrzucania tego typu odpadów na wysypisko i pozbywania się ich tak samo jak zwykłych śmieci, czyli poprzez wyrzucenie do kubła czy osiedlowego kontenera (chyba że jest to specjalny zbiornik przeznaczony na świetlówki, baterie i inne niebezpieczne odpady). Grozi za to grzywna do 5 tys. zł.

Nie można też samodzielnie demontować zużytych urządzeń. Do tego są uprawnione jedynie wyznaczone zakłady z odpowiednim wyposażeniem. Złamanie tego zakazu wiąże się z karą sięgającą nawet 100 tys. zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.