Recykling oznacza działania zmierzające do tego aby coś co już zostało użyte, można było użyć ponownie w takiej czy innej formie. Ponowne przywrócenie do cyklu - obrotu, uniknięcie straty.
Koszty poszczególnych rodzajów recyklingu
Wyróżnić można poszczególne rodzaje recyklingu w zależności od sposobu przetwarzania oraz uzyskiwanych korzyści.
Niejednokrotnie koszt recyklingu i ponownego przywrócenia do obiegu czegoś co zostało zużyte może być znacznie wyższy niż ponowne wytworzenie. Mimo dodatkowych kosztów, z innych względów recykling może się opłacać.
Najczęściej o sensowności przeprowadzenia danego rodzaju recyklingu decydują względy ekologiczne. Jednak nie zawsze wykorzystuje się najtańszy rodzaj recyklingu.
O wyborze danego rodzaju recyklingu, przed względami ekonomicznymi, zdecydować mogą:
- ochrona środowiska - konieczność pozbycia się danego rodzaju odpadu
- uciążliwość odpadów - zagrożenia zdrowotne,
- problem z przechowywaniem odpadów - duża objętość,
- dostępne w danym czasie i danym rejonie dotacje unijne lub państwowe.
Recykling materiałowy - ponowne zastosowanie
Powtarzające się zastosowanie materiału lub produktu w tym samym celu (np bieżnikowanie opon, butelki na wymianę). Zobacz na czym polega recykling materiałowy.
Recykling surowcowy - ponowne zużytkowanie
Odzyskiwanie odpadów chemicznych ze śmieci i ponowne wprowadzenie ich do produkcji (np użycie wraków samochodowych w stalowniach).
Użycie odpadów do nowych zastosowań po odpowiedniej przeróbce fizycznej, chemicznej lub biologicznej (np granulacja zużytych tworzyw sztucznych i opon, gdzie granulat jest stosowany jako wypełniacz w materiałach budowlanych. Zobacz na czym polega recykling surowcowy.
Recykling energetyczny - odzysk energii z odpadów
Odpady, które nie mogą być zastosowane jako surowiec lub ponownie użyte w obiegu trafiają do specjalnego pieca. Użycie jako paliwo to ostatnia opcja na utylizację. Zobacz na czym polega recykling energetyczny.
Kompostowanie
Odpady organiczne, mogą być zutylizowane poprzez poddanie kompostowaniu. W procesie kompostowania, bezużyteczne resztki stają się cennym nawozem.