Dachowanie samochodu - ewakuacja osób.

Dynamiczne wywrócenie pojazdu oznacza ryzyko odniesienia urazów. Ryzyko jest bez porównania wyższe, jeżeli już pasy któregoś z podróżujących w aucie nie są zapięte. Po wywróceniu samochodu na pokrycie jest możliwość wylania się zawartości baku. Priorytetem w takim scenariuszu będzie być jak najszybsze opuszczenie środka lokomocji.

Wyjście z samochodu po dachowaniu - zobacz film. Wyjście z samochodu po dachowaniu - zobacz film

Zapięte pasy szansa przy dachowaniu

W trakcie przemieszczania się pojazdu - „rolowania” - możemy tylko czekać. Wszystko dzieje się szybko. Nieumocowane obiekty przemieszczają się oraz stanowią zagrożenie dla osób znajdujących się w aucie. Osoby bez zapiętych pasów, przemieszczają się bardzo podobnie jak nieumocowane obiekty. Są bardziej wystawione na odniesienie urazów jak też stanowią poważne zagrożenie dla pozostałych osób w samochodzie.

Po ustabilizowaniu pozycji wraku należy: uwolnić się z pasów,wyłączyć zapłon - (o ile jest nietrudny dostęp do kluczyka), otworzyć drzwi bądź klapę z tyłu, wybić szybę jeżeli drzwi oraz klapa się nie otwierają bądź też nie ma do nich dostępu,opuścić pojazd oraz udzielić pomocy pozostałym poszkodowanym.

Uwolnienie się z pasów samochodowych

Wypinanie się z pasów w odwróconym pojeździe jest utrudnione, bowiem ciało obciąża pas. Wypięcie pasów mamy szansę sobie ułatwić odpychając się dłonią, od dachu (w górę). W ten sposób zmniejsza się napięcie pasów. Bardzo duże znaczenie ma ażeby uwolnić się stuprocentowo z pasów. Jak można zauważyć na filmie, ręka zablokowana w pas uniemożliwia wyjście przez okno.

Przecinanie pasów samochodowych

Przyrząd do cięcia pasów powinien być sprawdzony - musi umożliwiać bardzo szybkie jak też spokojnie przecięcie zablokowanego pasa. Pas mamy szansę przeciąć zwyczajnym nożem „tapeciakiem”, natomiast tego rodzaju nóż może być dodatkowym zagrożeniem. Noże do cięcia pasów posiadają ostrze obudowane - nie powinno być możliwe skaleczenie się takim nożem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.