Jeśli nie wiesz, gdzie składować zużyty sprzęt, przeczytaj ten artykuł

Wiele osób interesujących się ekologią oraz chcących zmienić swoją postawę ekologiczną nie wie, gdzie składować zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Wiedzą, że nie mogą wyrzucać na śmietnik starych lub zepsutych pralek, lodówek, telewizorów, komputerów, aparatów fotograficznych, baterii, świetlówek i innych urządzeń działających kiedyś na prąd lub baterię. Za takie postępowanie mogą zostać ukarane grzywną dochodzącą do 5 tys. zł.

W taki razie gdzie składować zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zwany elektrośmieciami? Przecież piwnica, czy strych albo garaż bądź inne pomieszczenie gospodarcze nie rozwiązuje problemu, tylko odsuwa go w czasie. Zresztą każde magazyn ma swoją pojemność.

Zużyty sprzęt należy oddawać do punktów zbierania, który najczęściej znajduje się w każdej gminie. Jeśli go nie ma, zużyty sprzęt można oddać do zakładu komunalnego.

Czy to jedyna możliwość bezpiecznego i zgodnego z prawem pozbycia się elektrośmieci? Na szczęście nie - są jeszcze sklepy i hurtownie, serwisy oraz punkty złomu, ale one przyjmują niebezpieczne odpady pod pewnymi warunkami.

W sklepie i hurtowni możemy zostawić zepsutą rzecz pod warunkiem kupna nowej. Odbywa się swoista wymiana w stosunku 1:1, czyli kupujemy telewizor i zostawiamy telewizor (marka i zastosowana w nim technologia nie mają znaczenia).

Serwis przyjmie od nas zużyty sprzęt, ale tylko wtedy, gdy okaże się, że nie można go już naprawić i nie stanowi on zagrożenia dla zdrowia oraz życia pracowników firmy (czyli nie jest uszkodzony).

W punkcie skupu złomu pozostawimy stare urządzenie tylko wtedy, jeśli przedsiębiorstwo ma zarejestrowaną działalność w zakresie zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.