Organizacja odzysku odpadów to szansa na czystsze powietrze

Od niedawna zużyty sprzęt elektroniczny i akcesoria elektroniczne (np. baterie do telefonów komórkowych) nie mogą być wyrzucane do zwykłych pojemników na śmieci. Do recyklingu sprzętu zobowiązuje nas prawo Unii Europejskiej (dyrektywa ustanowiona przez Komisję Europejską), która w naszym porządku prawnym przyjęła postać ustawy o zużytym sprzęcie.

Obecnie każdy producent urządzeń elektronicznych (np. komputerów, laptopów, sprzętu RTV i AGD) oraz punkt sprzedaży są zobowiązane przyjąć od klienta zużyty sprzęt w momencie zakupu nowego. Niektóre podmioty poszły dalej i same organizują recykling. Można w wyznaczonych przez nich punktach oddać np. starą baterię jonowo-litową. Punkt taki nie pobiera opłat. Nie trzeba też być klientem takiej firmy (czyli można nic nie kupić, a przedsiębiorstwo i tak przyjmie zużyty sprzęt).

Organizacja odzysku sprzętu elektronicznego nie ogranicza się jedynie do zakomunikowania społeczeństwu, że tu i tu można zostawić stary komputer, telewizor czy pralkę. Organizacja odzysku starego sprzętu to również kampanie społeczne uświadamiające nas o potrzebie dbania o środowisko poprzez zabezpieczenie odpadów dla naszego - i przyszłych pokoleń - dobra.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.